آبرو

فرهنگ گل و بلبل ایرانی چاله چوله زیاد داره.
یه چیزاییش خوبه
یه چیزاییش بده
یه ارزش هاییش ضد اخلاقه
یه اخلاقاییش ضد ارزشه
به عنوان مثال همین کلمه "آبرو"
آبرو یعنی چی؟
کسی آبرو داره کیه؟
تا جایی که من دیدم آبرو دار یعنی کسی که اونطوریه که مردم خوششون میاد. یعنی کسی که پشت سرش حرف درآوردن سخته. چون همون کاری رو می کنه که عرف جامعه انتظار داره.
این آدم هر کاری می خواد بکنه باید حواسش به دور برش باشه ببینه کی داره میبینش، کی ممکنه بشنوه، اونا از این کار خوششون میاد یا نه؟ "یه وقت نرن پشت سرمون صفحه بذارن آبرومون تو فک و فامیل و در همسایه بره! آخه می دونی ... آدمای آبرو داری هستیم. فردا پس فردا اگه بخواد برا دخترمون خواستگار بیاد برن در و همسایه تحقیق جلو خانواده داماد آبرومون میره ..."
حالا بیا یه لیست درست کن ببین کی ممکنه برای فلان کاری می کنه چه نظری داشته باشه!؟ " یادته اکرم خانم درباره سیسمونی دختر کوکب خانم چی میگفت؟ «رفتن کالسکه قرمز خریدن بیچاره اون داماد که باید با این دختر بد سلیقه سر کنه» یه وخ چیز قرمز نخری که حرفمون میوفته تو دهن مردم آبرومون میره!"
ولی در دهن مردم رو که نمیشه بست. درضمن باید آپدیت باشی از کجا معلوم قرمز مد نباشه امسال!؟ پس استراتژی بهتر اینه که قبلش زمینه سازی کنی، محیط رو آمده کنی در ضمن یه نظر خواهی هم شده و افکار هیئت داوران دستت اومده.
مثلا تا حالا پشت سر دختر پسر مردم صفحه می ذاشتی که:
"
- : بی بد باری زیاد شده. این جوونا هر غلطی می خوان می کنن. میگن پسر ملوک خانم رو با یه دختری تو خیابون پشتی دیدن جیک تو جیک هم بودن. چه جلافتا!!! همه که مثه ما با چنگ و دندون بچه بزرگ نکردن که.
+ : ماشالله پسر شما یه پارچه آقاست. خیلی محجوب و حجالتیه. خدا عمرش بده ..."
چند روز بعد پسرتون خبر میاره که چند ساله با یه دختره دوسته و می خواد باهاش ازدواج کنه. بدبخت پسره که باید جور غیبت های شما رو بکشه و چقدر فحش و تحقیر و ناسزا بشنوه که آبرومون رو بردی، شیرمو حلالت نمی کنم، یه عمر آبرو داری کردیم همشو به باد دادی، حالا من چجوری تو چش در همسایه نگاه کنم، ... و یه هفته جنگ دعوا تا بلاخره شما تسلیم میشین و حالا به فکر راه چاره می یوفتین که قومپز در شده رو چجوری جمعش کنین. بهترین دفاع حمله ست پس:
"- : دور زمونه خیلی عوض شده. دیروز این دکتر تو ماهواره می گفت بهترین ازدواج از راه شناخته. من که به بچه هام یاد دادم تا کسی رو نشناختیم و دوسش نداشتیم باهاش ازدواج نکنین. بچه های این دوره هم که مثه ما نیستن با یکی دو جلسه خواستگاری که نمی تونن خوب همدیگه رو بشناسن
+ : وااا مگه اینایی که همین جوری ازدواج کردن الان چشون شده؟
- : شب درازه خواهر ... همین ازدواج های سنتی باعث شده درصد تلاق بره بالا دیگه ..."
...

چه اســــارت بی افتخــــاری است در بنــــد حــــرف این و آن بــــودن . . .!

/ 1 نظر / 19 بازدید
لبخند ماه

این هم کنار ده ها اشتباه دیگه مون! چیزی جز حسرت و افسوس به دنبال نداره وقتی یه جاهایی خودت هم آلوده ی این بی اخلاقی ها میشی به اجبار زمانه! کاش میشد رها بود از همه این بندها...